דברי הסבר למבקר

ברוכים הבאים לנטבול 2021

תערוכת בולים היא אירוע שבו אספנים מציגים לראווה את האוסף שלהם (למעשה, חלק ממנו) בפני הקהל הרחב ובפני השופטים. האוספים מוצגים על פי כללי משחק מסויימים, אשר מיועדים להקל על הצופים וליצור בסיס הוגן להליך השיפוט. בדרך כלל תערוכה כזו נערכת באולם מפואר, אך הפעם בשל מגפת הקורונה החליטה התאחדות בולאי ישראל לקיים תערוכה וירטואלית, לראשונה בישראל.

 

התערוכה הנוכחית, נטבול 2021, היא תערוכה לאומית ישראלית, ולכן כל האוספים המוצגים בה הם של אספנים ישראלים. בתצוגה עצמה נראה רק חלק מהאוסף: כל אספן מחזיק בביתו אלבומים רבים. בתצוגה הוא מראה בעיקר את הפריטים המעניינים ביותר באוסף שלו.

 

תערוכת בולים מחולקת לכמה "אגפים", שהם תחומי איסוף שונים. איסוף "קאלסי" הוא של בולי מדינה ספציפית. איסוף "תמטי" הוא על פי נושא (למשל, "כלבים" או "פרחים"), וכך הלאה. בתערוכה הנוכחית נכלל לראשונה בישראל אגף של "גלויות", ושם תוכלו לראות כמה אוספים מעניינים.

 

קצת על השיפוט בתערוכה: השופטים בתערוכה הם אספנים בכירים, שהציגו בהצלחה רבה בעבר ועברו הכשרה כדי להיות שופטים. הם פועלים בהתאם לכללי שיפוט שנקבעים על ידי התאחדות הבולאים העולמית. כללי השיפוט הם מורכבים למדי ולא נכנס כאן לפרטיהם. על סמך כללים אלה השופטים מעניקים לכל אוסף ציון ומדליה, וכן היזון חוזר – הערות כיצד ניתן לשפר את התצוגה בעתיד. התצוגות שייזכו בציון גבוה מספיק יקבלו בכך את כרטיס הכניסה להשתתף בתערוכות בכל רחבי העולם.

מה אני, המבקר, יכול לראות בתערוכה?

המבקרים מוזמנים לראות את התצוגות השונות. כדי להעצים את חווית הצפיה בתצוגות הנהיגה הנהלת התערוכה שני חידושים:

בנוסף, דעתכם חשובה לנו! אתם מוזמנים לשלוח לנו את הערותיכם, וכן להצביע לטובת האוספים אותם אהבתם. בין המצביעים יוגרלו פרסים, ואילו התצוגה האהובה ביותר על הקהל תזכה בפרס מיוחד.

יש לכם אלינו שאלות? אנחנו נשמח לענות לכם!